Site Bilgiler
Site Adresi:
Kategori
Ekleyen:
Eklenme Tarihi
2018/02/15
Görüntülenme
116 views

Çanakkale Haber

Türkiye’nin kuzey batısında bulunan Çanakkale Marmara bölgesi sınırları içindedir. Çanakkale bir çok tarihi eseri ve insanlarının güler yüzlü olması ile ünlü bir şehirdir. Yazları tatil yapılacak en güzel şehirlerden birisi olan bu il yıl boyunca yerli ve yabancı turist akınına uğrayan illerimizden birisidir. halen yerli halkın belirgin bir şekilde ikamet ettiği Çanakkale’de bir çok göç aldığından dolayı bazı ilçelerinde farklı illerden göçmüş olan Türk vatandaşları da bulunmaktadır. Şehrin kırsal kesimlerinde yoğun olarak tarım işi ile uğraşılmaktadır. Neredeyse İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara gibi büyük şehirlerin tüm gıdaları bu şehirden sağlanmaktadır.

Tarihi mekanları ile çok fazla göze çarpan bu ilimiz turistlik alanları ile de büyük bir ilgi çekmektedir. Çanakkale’nin tarihi mekanlarını ziyaret etmek isteyen kişiler burada; Anıtlıklar, Kaleler, Çimenlik Kalesi, Gökçeada (İmroz), Bozcaada (Tenedos), Kazdağı, Harp Eserleri Müzeleri, Antik Yunan Şehirleri, Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı, Kaplıca ve Termal Tesisler, Çanakkale Boğazı, Çanakkale Abideleri’ni ziyaret edebilir.

Günlük geziler veya bir çok gün tatil yapmak isteyenler için gezilip görülecek bir çok mekanının olması ve en çok da bu ile şehitlikleri için gidip ziyaret yapan vatandaşlarımız bulunmaktadır. Şehir belediyeleri, ilçe belediyeleri ve belde belediyeleri çoğu kez bu şehrin şehitliklerini ve tarihini gösterebilmek için tüm vatandaşların toplanarak ziyarete gitmesini sağlamaktadır. Bu da bir çok kişinin yıl içinde turist olarak Çanakkale’yi ziyaret etmesi demektir.