Site Bilgiler
Site Adresi:
Kategori
Ekleyen:
Eklenme Tarihi
2017/09/09
Görüntülenme
82 views

Diyet zaman kaybettiğinizde kazandığınız tek oyundur!

Kaç kişi kilo vermeye istekli?
Bunun için ne kadar zaman harcıyorsunuz?
Kararlı mısınız?
Cesaretiniz var mı?
Artık olsun.Çünkü kilo vermek yukarıdaki soruların cevaplarını bulduğunuzda kolaylaşacaktır.Aradığınız bu cevapları diyetz.com da bulabilirsiniz.Her türlü sağlık sorununuza cevap bulabileceğiniz bu site zayıflama ve sağlıklı yaşam konusunda sizi motive edebilecek kapasitededir.
Zayıflamak zaman alacaktır.Bir iki hafta diyet yaptım,neden zayıflamadım gibi sorular sağlıklı zayıflamanın doğasına terstir.Ne kadar sürede kilo aldıysanız,aldığınız miktarı o kadar sürede verin.Bunun için yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmalısınız.
Beslenme düzeni oluşturabilmek için öncelikle doğru gıdaları seçmek gerekir.Seçtiğiniz gıdaları ölçülü bir şekilde almalısınız. Her zaman aynı tür gıda ile beslenip diğerlerini görmezden gelmek belki ilk başlarda diyette kilo kaybettirebilir ama sağlıksızdır.
Çoğu diyet programı karbonhidratlardan uzak durmanızı önerir. Hatta bazıları şişmanlığın sebebinin karbonhidratlar olduğunu söyler. Sağlıksız kaynaklardan alınan karbonhidratlar için bu doğrudur. Örneğin fast-food tarzı beslenme. Onlar sizi gereksiz yağ ve boş kalori ile yükler.Sebze ve meyvelerden aldığınız karbonhidratlar aşırıya kaçılmazsa zayıflama sürecinde olumlu etki yapar.
İşlenmiş gıdalar tüketmekten kaçının. Eğer sağlıklı olmak istiyorsanız, doğal hallerinde gıdalar yiyin.Örneğin; konserve yerine doğal balık tüketmek gibi. Toz meyve suları yerine doğal sıkılmış meyve suları…Bu tür gıdalar yapay tatlandırıcıyla üretilir. Bunlardan gerekli besini alamazsınız.Her zaman fast food zincirlerinden uzak durun. Bunlar işlenmiş gıda, yağ ve aşırı kalorili yiyeceklerle doludur.
Soda -özellikle meyvelileri- diyet içecekler diyet ve beslenme programından çıkarılmalıdır. Bunların hiçbir besin değeri olmadığı gibi, yapay tatlandırıcı içerdikleri için vücudunuzda yağ yaparlar.
Sağlıklı bir yaşam tarzı için günde üç öğün yemek ve küçük porsiyonlar halinde yemek gerekir. Bu şekilde kendinizi her zaman tok hisseder ve glikoz düzeyinizdeki artışı önlersiniz. Büyük porsiyonlar kısa sürede tekrar acıkmanızı sağlar.
Basit şeker ve undan uzak durun.Şeker ve un kalori yüklüdür ancak besleyici değerleri çok azdır.Glisemik indeksleri yüksektir yani vücut tarafından hızla emilir ve kısa bir süre sonra tekrar açlık hissedersiniz.
Hem yeşil yapraklı hem de yapraksız sebzeleri yiyin.Sebzelerin kalorileri düşüktür ve besleyicilik oranları yüksektir.
Protein ve yağ kaynaklarını seçerken dikkat edin.Doğru seçilmeyen yağ ve protein grupları çeşitli hastalık risklerini artırabilir.
Protein alımınızın aşırı olmadığından emin olun. Önerilen günlük toplam protein alımı,bedeninizin bir kilosu başına 0,6 ile 0,8 gram arasındadır.
Tekli doymuş yağları seçin,doymuş yağlardan uzak durun ve omega-3 yağlar tüketin.Zeytinyağı,badem,fındık,avokado vs. tekli doymamış yağlar içerir.Yağ ihtiyacınızı bu gıdalardan karşılamalısınız. Küçük bir kısmı yağlı balıklarda(somon vs.) bulunan omega-3 yağ asitleri şeklinde alınmalıdır.Sağlıklı olsalar da yağlı gıdaların kalorisi yüksektir ve dikkat edilmelidir.

Bu ve bunun gibi daha pek çok yazıyı diyetz.com dan okuyabilirsiniz.